Jízda na kole po chodníku
Cyklisté, kteří se pohybují po městě na kole, často jezdí raději po chodníku místo po silnici. V hustém městském provozu jim toto řešení připadá bezpečnější. Jak je to ale s jízdou na kole po chodníku?
- Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů (silniční zákon), cyklistům říká, kde se mohou se svými koly pohybovat.
- V ustanovení § 53 silničního zákona je specifikováno, kdo smí užívat chodník nebo stezku pro chodce.
- V ustanovení § 53 odst. 1 silničního zákona je mimo jiné uvedeno, že chodec musí užívat především chodníku nebo stezky pro chodce.
- Dále ustanovení § 53 odst. 2 silničního zákona říká, že jiní účastníci provozu na pozemních komunikacích než chodci nesmějí chodníku nebo stezky pro chodce užívat, pokud není v silničním zákoně stanoveno jinak.
- V ustanovení § 53 odst. 7 silničního zákona je uvedeno, že osoba vedoucí jízdní kolo nebo moped smí užít chodníku, jen neohrozí-li ostatní chodce; jinak musí užít pravé krajnice nebo pravého okraje vozovky.
- Dále jízdu na jízdním kole upravuje § 57 silničního zákona.
I v Rajhradě se množí případy, kdy jsou chodníky zejm. ul. Masarykova využívány k rychlé a bezohledné jízdě na kole. Časté jsou i asistence policistů u vzájemných kolizí chodců a cyklistů na chodníku. Chcete-li se vyhnout možné pokutě, dodržujte ustanovení silničního zákona a pro jízdu na kole užívejte pravého okraje vozovky nebo jízdní kolo po chodníku veďte.
Dopravní infrastruktura našeho města neumožňuje zřízení samostatných vymezených zón pro jízdu na kole.