Toto je stará prezentace. Aktuální informace naleznete na www.rajhrad.cz!
 Portál občan
Oznámení o chybě od poskytovatele:
Connection Error:http_request_failed
Dnes<div id="zpetny_odkaz" style="visibility: hidden;width:1px;height:1px"><a href="http://phgame.cz">PHGame.cz</a></div>
  • Úterý 1. dubna 2025
  • Svátek má Hugo
  • Zítra má svátek Erika
  • Je lichý týden
  • Je 13. týden

Rajhradem cestou smíření – 2.6.2018

I letos se k nám sjedou lidé z celé střední Evropy, aby se vydali pěšky do Brna.
Pouť smíření ostatně není jen o připomínce divokého vyhnání, ale především o setkávání se.

Těžko si dnes představit vypjatou atmosféru květnových dní pětačtyřicátého roku. Jen co projeli kolony osvoboditelů a domávaly šeříky, nastal čas účtování. Hněv za příkoří utrpěná během nacistické okupace zákonitě padl především na ty, kdo nikdy černou uniformu nenosili. Mnoho pachatelů poválečného násilí se navíc takto chtělo očistit z nepříliš vlasteneckého chování za okupace nebo se obohatit na úkor svých sousedů.

Jeden z tragických vrcholů vyhnání milionu a půl obyvatel naší země prošel Rajhradem. Uprostřed noci na 31. května 1945 do města dorazilo čelo několikakilometrového průvodu, čítajícího dvacet až pětadvacet tisíc starších lidí, žen a dětí – muži v práceschopném věku zůstali v Brně, aby odklízeli škody po bojích. V Rajhradě nocovali v sokolovně a orlovně, v sálech hospod i zemském sirotčinci, anebo také na fotbalovém hřišti. Až ráno po vídeňské silnici, dnešní I/52, do města dorazili poslední vyhánění, zatímco začátek průvodu docházel do Pohořelic. Do pochodu nocí byli naháněni také lidé z vesnic podél trasy.

Přibližně dvě třetiny vysídlenců pokračovaly dále k rakouským hranicím, zpravidla na vlastní pěst. Zhruba čtyři tisíce z nich se smělo vrátit do Brna a necelá tisícovka lidí byla roztroušena po okolních vesnicích, aby přes léto pomáhali při sezonních pracích. V táboře za Pohořelicemi panovaly otřesné podmínky. Do jeho rozpuštění začátkem července si úplavice, tyfus a násilí vyžádaly údajně 890, nejméně však 459 životů, které připomíná kříž.

Na louce za ním bude v sobotu 2. června v 9:30 zahájena letošní Pouť smíření, již dvanáctá připomínka těchto událostí. Kolem desáté hodiny se průvod s policejním doprovodem vydá přes Pohořelice „po staré“ do Rajhradu, kam dorazí kolem druhé hodiny odpolední. Poutníci se zdrží nejméně na půl hodiny v okolí křižovatky ulic Masarykova a Štefánikova, kde na ně bude čekat občerstvení. Po šesté podvečer bude akce zakončena koncertem v zahradě Augustiniánského opatství na Mendlově náměstí v Brně. Celou 32 kilometrů dlouhou trasu obsluhuje bezplatná kyvadlová doprava, která zastavuje také na zastávce u Městského úřadu.

Více informací najdete na webu www.meetingbrno.cz