HALO – Odpad jako naše zrcadlo – 17.6.2020
Dobrý den, haló,
mám otázek hodně, možná spíš by mě zajímal nějaký ucelený názor na téma odpadů v Rajhradu. Odpadky máme totiž všude, týkají se úplně všech, i těch, kteří tady bydlí načerno a za svoz odpadu nic neplatí a naše prostředí je nezajímá. Když se projdete po městě, je to takový malý Popelákov. Smradlavé a špinavé popelnice před rodinnými domy, které si nikdo nevymývá. A kontejnerová stání? Fuj. Špína, smrad, skládka kolem, smetí rozlítané široko daleko. Nešlo by to zavřít do nějakých pohlednějších nebo nenápadnějších boxů, které tolik nepřitahují pozornost kolemjdoucích a hlavmě těch projíždějicích z jiných měst. Jaký je plán se skládkou na sběrném dvoře? Kde jsou nádoby na sběr kovů, které jsou už také povinné? Popelnice vyvážíme už méně často, nevadí, aspoň lidi začnou přemýšlet kam který odpad patří, ale pořád jsou rodinné domky, které doma nádoby na papír a plast nemají. Proč? Proč je nemůže město nemůže všem povinně, jestli se nepletu, pořád jsou od vás zdarma. Kdo s lidma pohne, aby víc mysleli na okolí, na životní prostředí a neupřednostnili vždy za každou cenu svůj vlastní prospěch. Jak se dá zjistit, kolik odpadů je za rok. snižuje se to tříděním? Děkuji za jakoukoliv reakci, J. Veselá
Odpověď:
Dobrý den, téma odpady jsou diskutovaná věc nejen v našem městě a hodpad ve mně evokuje nerudovskou otázku „kam s ním“. Odpověď je velice snadná – podle druhu odpadu do nádob, kam patří. Každý obyvatel si svůj odpad vytřídí, vhodí do nádoby na tříděný odpad, kterou má doma zdarma k dispozici a pokud by nádoba zapáchala, postará se o vymytí. Pokud by nastala situace, že „domácí nádoby“ nestačí, vydá se ke sběrným místům a opět vytříděný, rozložený, sešlápnutý a jinak minimalizovaný odpad vhodí do příslušných nádob a ani ho nenapadne nechat po sobě nepořádek v podobě odložených věcí vedle kontejnerů. Ale to by bylo velice jednoduché. Takže zpět do reality.
Od roku 2017 je v Rajhradě zavedený systém svozu tříděného odpadu od domu, přímo z jednotlivých domácností. Domácnosti, které se do třídění odpadu přihlásily, dostaly do bezplatné zápůjčky nádoby (popelnice) na tříděný odpad (papír a plast). Kdo třídí bioodpad přímo od domu, popelnici si zakoupil na městském úřadě. Chtěli bychom samozřejmě zapojit všechny občany, nebo alespoň co nejvíce, ale nutit je nemůžeme. Stále platí možnost přihlásit se do systému třídění odpadu, lze využít e-mailové adresy: trideni@rajhrad.cz. Podrobnější informace jsou zveřejněny na webových stránkách města v sekci odpady.
Úklid odpadu, který je volně položený vedle kontejnerů u veřejných kontejnerových stání, stojí město ročně 350 tisíc korun. Pokud se snažím některé spoluobčany upozornit na to, že takto se odpad neukládá, ve většině případů se setkám s vulgární odpovědí a s ujištěním, že „to vyhodí někde jinde“. Opravdu není v našich silách stát u každého kontejnerového stání a edukovat občany „kam s ním“. V letošním roce máme v rozpočtu vyčleněné peníze a chtěli bychom upravit alespoň některá veřejná kontejnerová stání tak, aby pohledově Vámi zmiňovaný Popelákov nepřipomínala.
Sběrný dvůr v Rajhradě provozuje společnost FCC, která zaměstnává pracovníka – správce sběrného dvora. Dnes ráno před tím, než jsem Vám začala odepisovat, jsem se byla na sběrném dvoře podívat. Aktuálně se SD jako skládka nejeví, je však možné, že během provozní doby sběrného dvora při frekvenci občanů, kteří do SD přijíždějí a přicházejí, se kontejnery opět rychle zaplní. Pokud máte ke sběrnému dvoru výhrady, můžete se obrátit přímo na zodpovědnou osobu provozovatele. Telefonní číslo je dohledatelné na webových stránkách města. Ještě malá poznámka – na SD je mimo jiné také velkoobjemový kontejner na ukládání kovů.
Město má v plánu změnit svozovou společnost a vstoupit do Společnost KTS EKOLOGIE s. r. o., kterou založily obce sdružené v mikroregionu KAHAN, ke kterým se v průběhu uplynulých let přidaly i další obce z mikroregionů Ivančicko, Židlochovicko a Tišnovsko. Motivací k tomuto rozhodnutí byla flexibilita ohledně svozů odpadu a také úspora finančních prostředků z rozpočtu města v položce odpadové hospodářství.
Pro (snad) úplnost Vašich podnětů srovnání dat z roku 2016 před zavedením systému svozu tříděného odpadu od domu a po jeho zavedení v roce 2019. Meziročně se snížilo množství směsného komunálního odpadu o 80 t. Naopak základní druhy tříděného odpadu zaznamenaly nárůst: bioodpad z 51 t na 138 t, papír z 55 t na 80 t a plast z 50 t na 81 t.
Protože téma odpadů je opravdu nevyčerpatelné, děkujeme za Vaše dotazy a budeme rádi za jakoukoliv konstruktivní připomínku, jak zlepšit prostředí, abychom si ve městě nepřipadali jako v malém Popelákově.
S pozdravem
Magda Mlejnková, místostarostka